חזרה לדף הבית

מהי אוסמוזה הפוכה?

02/05/2013

אתם שומעים לאחרונה יותר ויותר את הביטוי מערכת "אוסמוזה הפוכה ביתית" ומצטייר בעיניכם מכשיר "מטהר מים" אולטימטיבי שהוא המילה האחרונה בתחום. ריכזנו למענכם מורה נבוכים הפורש בפשטות את העובדות, שאולי יגרום למידה מסוימת של אכזבה

אוסמוזה הפוכה הנה שיטה לטיהור מים מתוקים והתפלת מי ים. אוסמוזה הפוכה (פעפוע הפוך), הוא תהליך טיהור שנועד לטהר מים ממולקולות, מיונים, מחומרים אורגניים, ממזיקים, מכלור, מחלודה, מחול, מחיידקים, מבקטריות וכדומה, וכן למנוע טעמי וריחות לוואי במים.. במהלך תהליך האוסמוזה המים המטוהרים נותרים ללא מינרלים ולמעשה התוצר הוא מים מזוקקים. כמומחית עולמית ומקומית בתחום פתרונות מים לבית ולמשרד, משתמשת מי עדן בפתרונות הטכנולוגיים המתקדמים והעדכניים ביותר, ומבטיחה לכם איכות מים מסוננים גבוהה ביותר בבר המים שלכם. טכנולוגיות סינון מתקדמות יותר המבוססות על מסנן פחם פעיל ועל שימוש בנורת UV לסינון וטיהור מי השתיה.

אוסמוזה הפוכה

אין זה משנה אם המושגים "אוסמוזה" ו"אוסמוזה הפוכה" לא נהירים לכם כיוון שהברזתם משיעור כימיה או כיוון שהמקצוע לא נכלל במקצועות הבגרות שלכם. בשלוש דקות נשלים את השכלתכם.
אוסמוזה היא תופעה שנצפתה לראשונה בשנת 1748, ועיקרה הנטייה הטבעית של המים לעבור דרך מסננת בררנית (ממברנה) ממקום בו ריכוז החלקיקים שבמים (למשל יוני סידן, מגנזיום או אף מולקולות סוכר) נמוך, לצידה השני של המסננת, מקום בו ריכוז החלקיקים גבוה – מעין רצון לדלל את התמיסה שבצידה השני של המסננת. 

אוסמוזה הפוכה - איך זה עובד?

אוסמוזה הפוכה" היא שיטה טכנולוגית שעושה בדיוק את ההיפך מאוסמוזה. כלומר, מפעילים לחץ על מים שמכילים ריכוז גבוה של חלקיקים ומצויים בצידה האחד של המסננת הבררנית, כדי שיעברו לצידה השני אגב השארת החלקיקים "מאחור". הפעלת הלחץ נדרשת על מנת להתגבר על נטייתם הטבעית של המים "לדלל" תמיסות עתירות בחלקיקים (אוסמוזה). מדובר בתהליך של סינון המים באמצעות מכשיר "אוסמוזה הפוכה" שהוא בעצם סוג של "מטהר מים

למי מכם שרוצה לרדת לעומקו של התהליך, נספר שאוסמוזה הפוכה מתבצע על ידי ממברנה. הממברנה היא קרום חדיר למחצה הבנוי תאים, שבדומה לתאי גוף האדם, מאפשר או מונע מעבר של חומרים שונים. בפועל, מסולקים מהמים כ- 80-90 אחוז מהחומרים המומסים בהם, ונותרים עד 10 אחוז  החיוניים לשמירה על טעמם של המים, שבלעדיהם היה תפל. את החומרים המזהמים שנתפסים בקרום, המערכת פולטת לביוב מיידית בעזרת מנגנון ניקוי עצמי של הממברנה, הנקרא crossflow. כך היא נשארת נקייה ואינה צוברת בתוכה מזהמים.

אוסמוזה הפוכה להתפלת מים

אוסמוזה הפוכה הינה התהליך המוביל להתפלת מי ים ומים מלוחים לשימוש ביתי או חקלאי. בארץ משתמשים במי שתייה שהותפלו ממים מליחים בתחנות ההתפלה הקיימות בארץ. מתקן ההתפלה הפועל באשקלון משנת 2005, הינו מתקן ההתפלה הגדול מסוגו בעולם המתפיל מים בשיטה של אוסמוזה הפוכה.

אוסמוזה הפוכה לטיהור מים ביתי

אוסמוזה הפוכה הינה טכנולוגיה המשמשת גם לשימוש ביתי.אולם שיטה זו בזבזנית יחסית לשיטות אחרות, למעשה רק 25% מהמים העוברים במערכת מנוצלים לשתיה לאחר תהליך הסינון. זאת בניגוד למערכות מתקדמות יותר הקיימות כיום.

תהליך טיהור מים- אוסמוזה     שיטה לטיהור מים- אוסמוזה הפוכה

אוסמוזה הפוכה בתעשיית המזון

בתעשיית המזון משתמשים בשיטה של אוסמוזה הפוכה בתהליכי הייצור השונים. שיטת האוסמוזה ההפוכה מתאימה יותר לתעשיית המזון משיטות מסורתיות יותר, כגון חימום הנוזלים והרתחתם. השיטה נפוצה במיוחד בתעשיית היין. 

כמומחית עולמית ומקומית בתחום פתרונות מים לבית ולמשרד, משתמשת מי עדן בפתרונות הטכנולוגיים המתקדמים והעדכניים ביותר, ומבטיחה לכם איכות מים מסוננים גבוהה ביותר בבר המים שלכם.

להזמנת Eden Pure לחצו כאן